facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9
Vítězná fotografie fotosoutěže

Přes tři hrady 2017

6. května 2017 se konal 45. ročník pochodu Přes tři hrady, kterého se zúčastnilo téměř 10 tisíc účastníků.

Pochod přílákal velmi mnoho příznivců této oblíbené akce. Za příznivého počasí se pochodu a cyklojízdy zúčastnil opět vysoký počet účastníků:

Celkem na všech trasách bylo registrováno 9 619 turistů a cyklistů

Z toho na pěší trasy vyrazilo 8 740 turistů a na cyklotrasy vyjelo 879 cyklistů.

 Podle startovních míst to bylo:

 • Sopotnice   3 738 (pěší trasy 3 175, cyklotrasy 563)
 • Potštejn     4 485 (pěší trasy 4 485, z toho běh 15 a koloběžky 37)
 • Žampach   1 396 (pěší trasy 1 080, cyklotrasy 316)

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu zonerama

 

 Videozáznam z akce opět pořídil Josef Hradecký:

 

Nového rekordu sice dosaženo nebylo, ale účast byla značná, jen o pouhých 726 registrovaných turistů méně než bylo zaznamenáno při loňském rekordu. Tehdy se přihlásilo 10 345 milovníků pohybu v přírodě. Pochodu letos předcházela ne příliš slibná předpověď počasí, takže se pořadatelé trápili otázkou, jak bude v den pochodu, totiž v sobotu 6. května 2017. V pátek večer před pochodem, kdy se mělo od 17 hodin vše připravovat na hřišti, začalo pršet. Asi dvě hodiny se čekalo, až pršet přestane, a pak se vše v pohodě stihlo. Déšť však zřejmě ovlivnil rozhodování některých turistů, zda mají ráno na pochod vyrazit. Časné sobotní ráno nás přivítalo mlhou, avšak postupně zvítězilo slunce a turisté začali přicházet do startovních míst v Sopotnici, Potštejně i na Žampachu.
Hned v úvodu je třeba zmínit, že náš letošní 45. roč. pochodu Přes tři hrady byl zařazen do projektu „100 let republiky a 130 let KČT“, který bude mít vyvrcholení v příštím roce.
Pro letošní jubilejní ročník pochodu připravili pořadatelé několik novinek. V každém startovním místě proběhlo losování přihlášek a vylosovaní šťastlivci si odnášeli slušné ceny. Těch cen bylo na 50. Losovalo se na všech třech startovních a cílových místech. Hlavní cenou byly koloběžky, dalšími pak batohy, kosmetika, knihy, volné vstupenky do Muzea v Žamberku, do Muzea Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, do skanzenu Villa nova v Uhřínově a další ceny. Po zdárném ušlapání, či ujetí zvolené trasy obdržel každý účastník v cíli tradiční medaili (letos se znakem Litic), nový diplom a letos i specielní čaj v nálevových sáčcích s emblémem pochodu Přes tři hrady. Děti, které pochodovaly, nebo jely na kole, dostaly navíc omalovánku „V pohybu Přes tři hrady“. Na hřišti v Sopotnici měla svůj stánek televize NOVA, CK Kudrna Brno, přijeli i další tradiční prodejci. Ve startovních místech se prodávaly suvenýry našeho pochodu. Někteří příchozí na startu v Sopotnici se marně pokoušeli najít místo, kde se prodávají koláče. Ty totiž po řadu let napekl a úspěšně prodával místní Klub žen. Zájemci však letos vyšli naprázdno, koláče nebyly. Kdo měl chuť na něco sladkého, ten se mohl stavit ve stánku Turistická kavárna, který letos nově zřídili a provozovali sopotničtí turisté. Jinak bylo pro všechny připraveno bohaté občerstvení, o které se v Sopotnici vzorně postarali, jako vždy, místní fotbalisté. Na trase do Litic nabízeli občerstvení na dvou místech také naši hasiči. Nejinak tomu s občerstvením bylo i na obou dalších startovních a cílových místech, totiž na Žampachu a v Potštejně a také v Záměli. Nikde turisté nestrádali. Zde také vyhrávaly návštěvníkům výborné kapely, jako RELAX Dobruška v Sopotnici, COMBO Kvasiny na Žampachu a v Potštejně se vystřídaly hned čtyři skupiny: KDO MÁ ČAS, BANDA SKA, R.A.J. MUZIC z Hradce Králové a JGDIX z Pardubic. Pěkné počasí, hudba a dostatek občerstvení po celý den, to vše přišlo turistům vhod po návratu do cíle. Mnozí domů nespěchali a zdrželi se do večerních hodin.
Pořadatelé zajistili účastníkům snadnější dopravu na start. Jezdily mimořádné vlaky, zejména mezi Doudlebami a Liticemi. Také bylo více autobusových spojů. V Sopotnici na centrálním parkovišti napočítali hasiči na 670 aut a další auta stála na různých místech po obci. V Potštejně se auta stěží vešla na vícero vyhrazených míst.
Pořadatelé vyjednali pro účastníky pochodu také slevu vstupného na hrad Potštejn a na rozhlednu Vrbice. Účastníci letošního pochodu se mohou zapojit do fotosoutěže o nejlepší a nejoriginálnější fotku z pochodu, kterou umístí na Instagram, nebo na Facebook.
V Sopotnici startovaly naše tři tradiční pěší trasy - na 15, 30 a 50 km. Letos patnáctka vycházela nejdříve na Litice, třicítka a padesátka směrem na Žampach, respektive na Lanšperk. Do cíle v Sopotnici pak všichni přicházeli od Potštejna. Ze Sopotnice vyjíždělo také 8 cyklotras různými směry, z toho byly dvě trasy určené pro horská kola. Cyklisté mohli svou trasu zvolit podle její délky. Připraveny byly trasy silniční na 30, 50, 65, 85, 100 a 150 km. Pro horská kola pak trasy na 35 a 50 km. Ze Sopotnice startovali 563 cyklisté.
V Potštejně startovalo i letos velké množství turistů. Ti měli na výběr ze šesti tras pro pěší (5, 9, 14, 15, 19, 24 km) a na kontrole v Záměli byl připraven miniokruh pro děti – Floriánkova stezka. V 11 hod. startoval v Potštejně Turistický běh pro zdraví. Zde také měli své trasy na 27 a 35 km jezdci na koloběžkách, to pod heslem „Ani kolo, ani pěšky, máme tady koloběžky.“ Po celý den bylo velmi plno jak v Potštejně Na Bělisku, tak v Záměli ve staré hospodě U Karla IV.
V Liticích bylo rovněž velmi živo. Ačkoli na kontrole razítkovali čtyři pořadatelé, byla na razítko stále fronta. Druhá dlouhá fronta se řadila před stánkem, nabízejícím moravské frgále. Mezi turisty se tu připletli také vodáci, kteří zrovna sjížděli Divokou Orlici.
Na Žampachu startovali účastníci na třech pěších trasách (5, 14, a 15 km) a šesti cyklotrasách (14, 25, 33, 43 km a horská kola na 30 a 56 km). Ani zde na startu a cíli nic turistům nechybělo. O spokojenost přítomných, a bylo jich stále plné nádvoří zámku, se vzorně starali zaměstnanci Domova pod hradem.

Celý pochod zajišťovalo 127 pořadatelů. Jim patří vřelé poděkování za obětavý přístup a čas, který tak rozsáhlé akci věnovali. Poděkování směřuje i k četným sponzorům, kteří svým dílem přispěli také k úspěchu letošního ročníku pochodu. Pořadatelé věří, že pomohou i při ročníku příštím, který proběhne v rámci oslav 100 let republiky a 130 let trvání KČT.
Díky vám!