facebook youtube zonerama logo instagram
 • Sopotnice
  Start v Sopotnici
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Domov pod hradem Žampach
  Start v areálu Domova pod hradem Žampach
 • Hrad Potštejn
  Hrad Potštejn
 • Hrad Litice
  Hrad Litice
 • Žampach
  Žampach
 • Chata Kamarád
 • Záměl
 • Slide P3h 9

Přes tři hrady 2023

6. května 2023 se konal 49. ročník pochodu Přes tři hrady, kterého se zúčastnilo více než 4,5 tisíc účastníků.

 

Fotogalerii z akce můžete shlédnout na webu zonerama

 Videozáznam z akce opět pořídil Josef Hradecký:

Už půlstoletí vždy začátkem května pořádají sopotničtí turisté pochod ke zříceninám hradů Potštejn, Litice a Žampach. Letos se konal v sobotu 6. května 2023 a byl zapojen do projektu České podnikatelské pojišťovny a KČT, nazvaném Česky pěšky. Při této příležitosti do Sopotnice zavítal i jeho ambasador - zpěvák a frontman skupiny Chinaski Michal Malátný, na hřišti byly stánky ČPP a Nadačního fondu Kryštůfek, návštěvníci si mohli prohlédnout sanitní vůz Global Assistance.
Od časných ranních hodin turisté všech věkových kategorií přijížděli vlastními vozidly nebo posílenými vlakovými a autobusovými spoji. Bohatá nabídka pěších a cyklistických tras umožnila každému vybrat si trasu podle svých představ a fyzické zdatnosti. Také bylo zajímavé pozorovat, kolik psů různých plemen se pěší turistice věnuje.
Nepříznivá předpověď počasí a dopolední déšť se negativně podepsaly na slabší účasti. Po poledni jsme však byli všichni, a to jak startující, tak organizátoři, odměněni příjemným, slunečným počasím, které vydrželo až do večera. Ve srovnání s předchozím rokem byla účast pěších zhruba poloviční, u cyklistů asi třetinová.

Celkem se přihlásilo 4 543 účastníků, na jednotlivých místech takto:
Sopotnice 1 513
Potštejn 2 228
Žampach 496
Kostelec nad Orlicí 306


V Sopotnici si pěší turisté vybírali ze čtyř variant. Osvědčila se nová 11km trasa pro rodiny s dětmi, na kterou se vypravilo 247 účastníků. Tradičně nejvíce přihlášených bylo na trase 17 km (935). 30 km se 173 startujícími zvládli také dva nejmladší účastníci – sourozenci Votroubkovi z Hradce Králové – Jindra (7 let) a Alenka (11 let). Další obdivuhodný výkon jsme zaznamenali na nejdelší 50km trase přes Lanšperk, kterou Pavel Votoček uběhl za 6 hodin 12 minut. Nejisté počasí se výrazně projevilo zejména v účasti cyklistů, kterých se registrovalo jen 131. Většina si zvolila 30 nebo 50 km, zbývající trasy 65 – 150 km zdolalo jen 15 přihlášených.
Příležitostí k občerstvení bylo víc než dost, nejvíc na startovních a kontrolních bodech. Bohatý jídelníček nabízeli sopotničtí fotbalisté, hasiči i turistická kavárna. Celý den neúnavně moderoval Luděk Vinzens z Českých Libchav, který se postaral též o reprodukovanou hudbu. Při kontrole v Liticích nad Orlicí si příchozí mohli vychutnat vystoupení vokálně instrumentální skupiny GEMMA u restaurace Zátiší, když ani letos nebyl přístupný hrad.
Potštejn nabízel šest pěších tras. Tradičně nejvíce startujících se registrovalo na 5 a 9 km (téměř 1 400). Obě trasy jsou atraktivní zejména pro dětské návštěvníky. V potštejnském zámeckém parku i v Záměli na miniokruhu Floriánkova a Kvídova stezka je čekalo mnoho zábavných her a soutěží.
V prostorách startu na Bělisku se o hudební doprovod a moderování akce postaral opět Standa Vašátko. Doprovodný program nabízel i kemp Western Vochtánka. Nechyběl ani historický Pivní vagón na výhybce v areálu firmy Diafrikt.
Startovním, kontrolním a cílovým místem na Žampachu byl opět altán u hřiště. Na čtyři pěší trasy v rozmezí 5 – 15 km se registrovalo 454 osob. 35 cyklistů využilo čtyři cyklotrasy a dvě trasy pro horská kola. Přihlásilo se tady také osm startujících na koloběžkách. Turisté si mohli projít areál arboreta a parky u zámku. K dobré pohodě přispělo i vystoupení kapely Menhir z Mohelnice.
Již podruhé byl čtvrtým startovním místem Kostelec nad Orlicí. Od letošního roku se stala naším hlavním sponzorem stavební firma Stating s.r.o. z Hradce Králové. Na trasu vedoucí do Letohradu po červené turistické značce, nazvané Po cestě Dr. Gutha-Jarkovského se Statingem, se přihlásilo 306 účastníků. Dopolední doprovodný program na Palackého náměstí zahrnoval vystoupení originálního souboru mužoretů českých ARTrosa a skladby TJ Sokol Kostelec nad Orlicí.
Po ukončení registrace na všech místech pochodu byly přihlášky slosovány a vítězkou se tentokrát stala Sára Kalousková z Hejnic, která startovala na Žampachu. Výherní cenou byl poukaz od CK Kudrna z Brna a batoh. Stejně jako v minulých letech se můžeme těšit na další kamerový záznam Josefa Hradeckého a nové fotografie Standy Barvínka z letošního ročníku.
Na závěr zbývá poděkovat za spolupráci všem partnerům a všem sponzorským firmám za finanční podporu. Poděkování patří také více než stovce organizátorů, jejich pomocníkům z řad občanů jednotlivých obcí a místním spolkům, tedy všem, kteří se podíleli na zdárném a hladkém průběhu této turistické akce.

Doufáme, že se v příštím roce setkáme 11. května 2024 na jubilejním 50. ročníku.

 Přehled účasti dle jednotlivých startovních míst a tras:

 Sopotnice      
Počet účastníků 
      Žampach Počet účastníků 
      Potštejn             
Počet účastníků
      Kostelec nad Orlicí Počet účastníků
Pěší 11km 247   Pěší 5km 189   Pěší 5km 836   Stezka G. Jarkovského 306
Pěší 17km 935   Pěší 9km 142   Pěší 9km 561    se Statingem  
Pěší 30 km

173

  Pěší 14km 60   Pěší 13km 264      
Pěší 50 km 27   Pěší 15 km 63   Pěší 14km 305      
Cyklo 30km 59   Cyklo 25   Pěší 18km 141      
Cyklo 65km 6   Horská kola 10   Pěší 22km 121      
Cyklo 85km 4   Koloběžky 8            
Cyklo 100km 2                  
Cyklo 150km 3                                            
Horská kola       34